Vajinal sıhhat için en iyi ve en makûs besinler

Perhiziniz, bedeninizdeki hemen hemen her şeyi tesirler. Yedikleriniz ve içtikleriniz; regl yarıyılındaki ruh halinden, meselesiz spor yapabilmeye kadar günlük yaşamınızı etkileyebilir.

İşte vajinal sıhhati kuvvetlendirici perhiz için en iyi ve en makûs besinler.

Bol ölçüde prebiyotik ve probiyotik harcayın

Vajinanız, bağırsaklarınız gibi, enfeksiyonlarla savaşmak ve bayağı pH’ı gözetmek için sıhhatli bakteriler gerektirir. Neyse ki, bağırsak sıhhatini geliştirmeye takviyeci olan rastgele bir besin de vajinal bakterilerin sıhhatli balansını geliştirmeye takviyeci olabilir. Hem bağırsak hem de vajinal sıhhatinizi iyileştirmek için, sarımsak, soğan ve ham pırasa gibi prebiyotik gıdaların yanı gizeme yoğurt, kimchi, turşu, lahana turşusu ve kombucha gibi probiyotik gıdalar harcayın. Unutmayın, prebiyotik ve probiyotik destekleri, hakikat prebiyotik ve probiyotik besinler kadar iyi değildir.

Sıhhatlı yağların tadını çıkarın

Fındık, zeytinyağı, badem ve avokadoda bulunanlar gibi sıhhatli yağlar, kolesterolünüzü tertip etmeye takviyeci olmaları için genellikle süper besinler olarak öğrenilir. Bu yağlar aynı zamanda östrojen seviyelerinizi balansta yakalamaya takviyeci olur ve enfeksiyonları önlemeye takviyeci olabilecek sıhhatli bir mukozal astar oluşturur. Badem ve öbür yağlı tohum cinsleri özellikle iyidir. Zira vajiniti önleyen B vitaminleri ve kalsiyum kapsarlar.

İşlenmiş yiyeceklerden kaçının

Prebiyotik ve probiyotik besinler bağırsak ve vajinaya verimli bakteriler sağlarken, işlenmiş besinler bağışıklık sisteminizi bastırarak hasarlı bakterilerin artmasına neden olabilir. Bu, bakteriyel vajinoz, maya enfeksiyonları, kuruluk, seks sırasında sızı ve idrar yolu enfeksiyonları dahil olmak üzere bir hayli meseleye yol açabilir.

Şekeri vazgeçin

Çok fazla şeker de vajinanız için iyi değildir. Özellikle, ehemmiyetli vajinal bakterilere Lactobacilli olarak adlandırılır hasar verebilir veya öldürebilir. Temel olarak şeker, bir probiyotiğin tersidir. Bakteriyel balanssızlık maya enfeksiyonlarına, sızıya ve tahrişe yol açabilir.

Susuz kalmayın

Vajinal alan tıpkı ağzın içi gibidir. Bir bayan susadığında ve vajinası da muhtemelen su beceriksizliği gidişatındadır. Hidrasyon, olağandışı kokuların ortaya çıkmasını önlemeye de takviyeci olur.

özel içeriğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir