Stres sperm kalitesini etkiler mi?

Sperm kalitesini etkileyen birçok faktör bulunmakta sperm kalitesini neler düşürür, stres sperm sayısını etkiler mi ve stresin sperm kalitesine zararları nelerdir sagliksiteniz.com’da açıkladık. Çocuk sahibi olmada en önemli etkenlerden bir…

Sperm kalitesini etkileyen birçok faktör bulunmakta sperm kalitesini neler düşürür, stres sperm sayısını etkiler mi ve stresin sperm kalitesine zararları nelerdir sagliksiteniz.com’da açıkladık.

stres-sperm-sayisini-etkiler-mi

Çocuk sahibi olmada en önemli etkenlerden bir tanesi erkek sperminin kalitesi, sayısı, aktifliğidir. Sperm kalitesini etkileyen, sperm sayısını düşüren, spermlerin gereken aktiflikte olmamasına yol açan birçok etken bulunmaktadır. Streste bu etkenlerin başında gelir, özellikle de stres sperm kalitesini olumsuz etkiler.

Sperm pek çok sağlık sorununun meydana gelmesinde rol oynadığı gibi erkeklerde sperm kalitesini düşürmede de rol oynamaktadır. Sperm kalitesinin bozulmasına neden olan stresten uzak durmak çocuk sahibi olmayı kolaylaştırır. Spermlerin kalitesi bozulduğu zaman gebelik söz konusu olmayacaktır.

Sperm kalitesini etkileyen faktörler başında stres geldiği gibi, aynı zamanda sigara ve alkol kullanımı, sağlıksız beslenme, travma, aşırı çalışma ve bir takım hastalıklarda yer alıyor. Kaliteli ve işlevini yerine getiren spermler için tüm bu faktörlerden uzak durmalı, önlem almalı.

Stres sperm kalitesini etkiler mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir