Sperm testinde normal değerler nelerdir?

Sperm testinde değerler kaç olmalı, sperm testinde olması gereken değerler ve sperm testindeki değerleri hakkında erkeklerin merak ettiği tüm soruların yanıtlarını sagliksiteniz.com ekibi araştırdı. Sperm testi spermiogram tahlil sonuçlarında normal…

Sperm testinde değerler kaç olmalı, sperm testinde olması gereken değerler ve sperm testindeki değerleri hakkında erkeklerin merak ettiği tüm soruların yanıtlarını sagliksiteniz.com ekibi araştırdı.

sperm-testinde-degerler

Sperm testi spermiogram tahlil sonuçlarında normal değerler kaç olmalıdır bu testi yaptıran erkeklerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi olduğu için, makalemizde sperm testinde normal değerler nelerdir paylaştık. Sperm tahlilinde normal değerler hakkında bilgi olmak için yazımızın devamını okuyun.

Sperm testinin normal değerlerde çıkması son derece önemlidir. Eğer sperm tahlilinde normal değerlerin altında veya çok üstünde değerlerle karşılaşırsa ona göre uygun tedavi metotları uygulanarak spermler normal değerlere getirilir. Sperm testinin normal değerlerini doğru şekilde yorulmayan ve hastaya bilgi vermek ona göre muayenesini yapmak üroloji uzmanının işidir.

Spermiogram Normal Değerleri:

Sperm Hacmi (Volüm) : 2 – 6.0 ml
pH: 7.2 – 8.0
Konsantrasyon: 20.000.000 milyon/ml den fazla olmalıdır
Total sperm sayısı: 40.000.000 dan fazla olmalıdır
Motilite ( Hareketlilik): Ejakulasyonu takiben 1 saat içinde spermlerin %50 veya daha fazlasının ileri progresyon ( hareket) göstermesi (a + b kategorisinde); veya %25 yada daha fazlasının hızlı (a kategorisinde) progresyon göstermesidir.
Morfoloji ( Spermlerin Şekli) : En az % 30 sperm normal morfolojide olmalıdır Kruger testinde ise bu oran en az % 14 ve üstü olmalıdır
Vitalite:Spermlerin (canlılığı ) : % 75 veya üzerinde canlı sperm bulunmalıdır
Viskosite ( kıvam) : Normal olmalıdır.Artmış olmamalıdır
Görünüm ve Renk: Meni normalde homojen, gri-opak olmalıdır
Mikroskopik muayene: Mikroskopik muayenede eritrosit görülmemlidir.Lökosit sayısı ve oranı da yüksek olmamalıdır.
Yuvarlak hücre sayısı 5 milyondan az olmaldır.
Aglütinasyon: Normalde olmamalıdır.

Sperm testinde normal değerler nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir