Prostatın alınması sonrası

Prostatın alınması ameliyatı, prostatın alınması sonrası kanama ve prostat alınması sonrası cinsel ilişki gibi merak edilenleri sagliksiteniz.com ekibi sizler için araştırdı ve prostat alınması komplikasyonlarına makalenin devamında yer verdi. Erkeklerde…

Prostatın alınması ameliyatı, prostatın alınması sonrası kanama ve prostat alınması sonrası cinsel ilişki gibi merak edilenleri sagliksiteniz.com ekibi sizler için araştırdı ve prostat alınması komplikasyonlarına makalenin devamında yer verdi.

prostatin-alinmasi-sonrasi

Erkeklerde mesanenin alt kısmında ceviz kadar büyüklüğünde ve bir bez olan prostat üretranın etrafına dolanmış bir vaziyettedir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak prostatta büyüme ya da kanser hücreleri oluşması gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunların önüne geçmek için prostatın tamamı ya da yarısı alınabilir. Prostat alınması ameliyatı sonrası meydana gelme olasılığı bulunan komplikasyonlar ve prostat alınması sonrası iyileşme hakkında tüm detaylar sizlerle.

Prostat alınması sonrasında daha önceden var olan sorunlar çözüme ulaşmış olur. Lazer ve laparoskopik ameliyat yöntemleri ile yapılan prostat alınması sonrasında idrar sızıntısı kısa dönemli olarak yaşanan bir sorundur, zaman içinde kendiliğinden idrar kontrolü sağlanmış olur. Bazı erkeklerde ise bu süreç geçene kadar sonda kullanımı gerekebilir.

Prostat alınması ameliyatı sonrasında sertleşme problemi veya iktidarsızlık görülen bir komplikasyondur. Nedeni ise ereksiyon için penisi uyaran sinirlerin prostatın yakınında bulunmasıdır. Eğer ameliyat esnasında prostat ile beraber çevresindeki dokuda alınmış ise bu sinirler zarar görmüş olur. Bu sorunun tedavisi içinde 4 ay yada 2 yıl gerekebilir. Lazer ile prostat alınması ameliyatı sonrası bu sorunun ortaya çıkma riski diğer yöntemlere göre çok daha düşüktür.

Prostat alınması ameliyatından sonra meydana gelen sorunlardan bir tanesi de idrar yolu enfeksiyonudur, antibiyotiklerle tedavisi mümkündür. Ameliyat sonrası kanama, kan pıhtılaşması olabilir. Söz konusu kan pıhtılaşması ciddi boyutlara ulaşır ise felce, kalp krizine veya ölüme yol açabilir. Aynı zamanda prostat alınmasından sonra kuru boşalma, geriye boşalma veya kısırlık komplikasyonlar arasındadır.

Prostatın alınması sonrası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir