Kısırlığın sebebi birden çok hastalık olabilir

Çamlıca Medipol Üniversite Sağlık Kurumu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Beyhan Badoğlu, kısırlık başka bir deyişle infertilite rahatsızlığının altında uyuyan etkenlere dikkat çekti. Badoğlu, her 100 çiftten 20’sinde görülen kısırlığın yaş ilerledikçe sıklaştığını belirterek, “Kadının yaşının ilerlemesi ile beraber hamilelik uğru ciddi bir düşüş izler. Bu açıdan 35 yaşını geçmiş ve 6 ayın üzerinde kısırlık problemi olan bayanların acilen jinekolojik değerlendirmeleri yapılmalı.” dedi.

 

Bir Hayli sebebi olabiliyor

Erkeklerde yaşın infertiliteye tesiri bayanlarda olduğu kadar aşikar değil. Kısırlık sebepleri genel olarak erkek ve bayanlar arasında yarı yarıya paylaşılıyor. Endometriozis, çikolata kisti, yumurtlama bozuklukları, polikistik over belirtiyi, erken menopoz gibi nedenler, tiroid bezindeki aksaklıklar adet döngüsünü etkileyerek kısırlığa neden olabiliyor. Ayrıca radyoterapi ve kemoterapi de kadının faize hünerini tesirler. Özellikle faize sistemi ile alakalı geçirilmiş kanser hikayesi, alınan rehabilitasyonlar infertiliteye neden olabilir. Geç ergenlik, adet olamama, karaciğer rahatsızlığı, diyabet gibi rahatsızlıklar da bayanda kısırlığa neden olabilir.

 

Fazla tüylenme ve iltihaplı sivilce bulgular arasında

Adet kumpassızlığı, adet yarıyıllarında şiddetli sızı ve sancılar, hamilelik ve emzirme süreçleri haricinde memeden süt gelmesi en ehemmiyetli infertilite ipuçlarındandır. Fazla kilo ve hormon bozukluğuna da bağlı olabilecek fazla tüylenme, iltihaplı sivilce problemi de bulgulardandır. Erkeklerde ise üremeyle alakalı meseleler infertiliteyi gösterebilir.

En çok öğrenilen usul tüp bebek rehabilitasyonudur. Ancak hangi usulün önerileceği hastanın yaşına, ne kadar müddettir hamilelik istediğine, daha evvelden yaşanmış bir hamileliğin olup olmadığına ve eşlere yapılan muayenelerin neticelerine göre tanımlanır. Şayet problem kumpaslı yumurtlamanın olmamasından kaynaklanıyorsa tablet ya da enjeksiyon biçimindeki ilaçlarla rehabilitasyon edilebilir. Aşılama ise bir değişik rehabilitasyon usulüdür. Bu rehabilitasyon doğurganlığın azami olduğu yumurtlama yarıyılında eşin spermlerinin kolay bir usulle rahim içine yerleştirilmesi ile uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir