Hiç Adet Görmeyen Bayan Hamile Kalır Mı?

Yaşamı süresince hiç adet görmeyen bayanların hamile kalma olasılığı vardır. Her ne kadar bazı hekimler size bu vaziyetler alakalı çocuğunuzun olmayacağını söylese de ümidinizi kaybetmemelisiniz. Zira bu gidişatı yaşanan ilk siz değilsiniz. Çocuk isteyen ve adet görmeyen bayan ne yapmalı sualsin yanıtı ise en başta uzman bir hekime müracaat etmeli.

Yazı İçeriği

Hiç Adet Görmeyen Bayan Hamile Kalır Mı?Adet Görmemeye veya Adet Gecikmesine Ne Neden Olur?Adet Görmeden Hamile Kalan Var Mı?

Hiç Adet Görmeyen Bayan Hamile Kalır Mı?

Hiçbir çekinme ve utanma olmadan yaşanılan gidişat anlatılmalı ve zorunlu rehabilitasyona başlanmalı. Şu ana kadar yaşamı süresince adet olmamış bayan ancak yapılan doğru rehabilitasyonlarla çocuk sahibi olabilen bir hayli insan bulunmaktadır.

Hiç Adet Görmeyen Kadın Hamile Kalır Mı? | 1Hiç Adet Görmeyen Bayan Hamile Kalır Mı?

Adet Görmemeye veya Adet Gecikmesine Ne Neden Olur?

Adet kumpassızlığı veya hiç adet görmemenin bir hayli sebebi olabileceği gibi bu sebeplerden kimileri ciddi sıhhat problemleridir. Adet aralıklarınız 21 gün ile 35 gün arası ise bu gidişat basmakalıp olarak kabul edilmektedir. Şayet adet vaktiniz belirttiğimiz bu vakitlerden kısa veya uzunsa buna muhtelif meseleler neden olabilir. Bu sebeplerden en yaygını belki de strestir. Adet yarıyılı beynin hipotalamus bölgesine tertip edilir. Stres sebebiyle beynin bu bölgesi etkilenir ve adette gecikme veya hiç yaşanmama olabilir. Düşük beden ağırlığı da adeti etkileyen unsurlardandır. Şayet beden ağılığınız beden kitle indeksi için tanımlanan oranın %10 altındaysa bu gidişat yaşanabilir. Bütün tersi olan fazla kilo ve obezite de adeti etkileyen unsurlardandır. Bir seneden fazla süren kronik biçimde dönüşmüş hastalıklarda adet zamanını ve yarıyılını tesirler.

Hiç adet görmeyen bayan ne yapmalı sualine gelecek olursak netlikle ilk yapması gereken uzman bir doktora müracaat etmektir. Genellikle genetik olan bu gidişat muhtelif hormon rehabilitasyonlarıyla çözüme kavuşturulmaktadır.

Adet Görmeden Hamile Kalan Var Mı?

Hiç adet görmeyenler amenore netlikle umutlarını yitirmemelidir. Buna en hoş misal Güler Çakır’dır. Konya’da yaşayan Güler Çakır genç kızlığından beridir adet görmemiştir. Evlendikten sonra ise hekimlerden yumurtalıkları büyümediği için çocuk sahibi olamayacağı yanıtını almış. Ancak pes etmeyen Çakır gittikleri özel tıp merkezinde tüp bebek rehabilitasyonuna başlamışlar. Uygulanan rehabilitasyon neticeyi hamile kalmayı muvaffak olan Güler Çakır 7 aylık hamile ve bir kız çocuğu bekliyor. 5 senelik konutluluğu süresince ümidini hiç yitirmeyen Güler Çakır bebeğini kucağına alacağı günü sabırsızlıkla sürüklüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir